Moje zásady

Vytvořeno srdcem

Karla Můj proces tvoření většinou začíná nákupem korálků. Popravdě musím říct, že je to proces zdlouhavý a nelehký. Ne snad proto, že bych si nedokázala vybrat druh či barvu, kterou zakomponuji do svého projektu, ale proto, že je zde tolik lákadel. Mám pocit, že musím mít snad každou perličku, aniž bych ji momentálně potřebovala. Stále mám málo barev, tvarů, velikostí … Má práce je spontánní, bez nákresů. Hlavou se honí jen představy. Vzrůstá touha. Touha zhmotnit myšlenky. Mnohdy těžce usínám a netrpělivě očekávám ráno. Je to jako magnet. Jsem nesvá, dokud nepřipravím potřebný materiál, nepustím tlumeně hudbu či podcast a neusednu k práci. Proces proměny začíná. Hluboce se ponořím do svého světa. Nevnímám čas, ba mnohdy ani své blízké. Ruce mě samy vedou. Někdy zlehka, jindy řekněme, ne zcela dle mých představ. Pak jde i několikahodinová práce k ledu. S blížící se tmou končím častokrát s hořkým pocitem, že jsem ještě nevyčerpala svou studnici nápadů. Možná si myslíte, že jsem workoholik. Není tomu tak. Já totiž nepracuji, já si hraji. V závěru nemohu opominout nepopsatelný pocit. Pocit, který v sobě zanecháte při dokončení svého díla.

Ručně vyrobeno

Nářadí na výrobu korálků Každý šitý šperk je vyroben ručně s velkou pečlivostí. U korálků vybírám jednotlivé kousky, aby nebyly nějak poškozeny mechanicky či esteticky. K šití šperků používám speciální ultrapevnou šňůru Fireline Berkley Ultra 8 Carrier vhodnou pro jejich výrobu. Speciální profesní nitě DuraThread, TOHO One-G, Miyuki, S-lon či NYMO, používám zejména u korálkových výšivek, které jsou zhotoveny na profesionálním podkladu Lacy´s Stiff Stuff Beading Foundation a ze spodní strany začištěny jemným semišem Ultrasude či pravou kůží. Komponenty jsou převážně z chirurgické, hypoalergenní a stálobarevné oceli 316 L. Nicméně vyžaduje-li to povaha šperku, jsou použity i bižuterní komponenty s galvanizací staroměď, starozlato či antracit. Velký důraz kladu na perfektní a pevné zakončení nití, aby nevyčnívaly a výsledný efekt neznehodnocovaly. Samozřejmostí je také kvalitní zpracování a zakončení spojovacích nýtů, jehel nebo kroužků, které jsou součástí některých šperků.

Kvalitně zpracováno

Korálky Ráda do svých kompozic zahrnuji světoznámé české perličky PRECIOSA Ornela, ohněm leštěné broušené korálky, tzv. ohňovky či broušené perly MC Bead Rondelle pro jejich nezaměnitelný vzhled a lesk. Mým dalším oblíbeným materiálem jsou japonské perličky TOHO a Miyuki Delica, korálky nejvyšší kvality pro svou tvarovou přesnost, nekonečnou barevnou paletu, lehkost a šíři průtahu, který umožňuje prošít několikrát i ty nejmenší perličky. Používám i jiné neméně kvalitní materiály - ručně zhotovené skleněné knoflíky jabloneckých sklářů, voskované perly, různé druhy mačkaných korálků, z nichž mám nejraději korálky z firmy RUTKOVSKY. Rozhodně však v mých špercích nenajdete plastové korálky. Brzy přichází o lesk, jsou náchylné na poškrábání, čímž znehodnotí několikahodinovou, týdenní či měsíční práci.